Aktualności

Co to jest sterownik PLC i jaka jest jego budowa?

Automatyzacja jest fundamentem innowacyjnego przemysłu. To dzięki niej przedsiębiorstwa zwiększają przewagę konkurencyjną. Proces automatyzacji w ogromnym stopniu usprawniają sterowniki PLC. Co to jest? W dużym skrócie – programowalny sterownik logiczny, czyli serce nowoczesnych systemów automatyki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak są zbudowane np. sterowniki PLC Mitsubishi i jakie ich cechy rewolucjonizują sposób zarządzania procesami produkcyjnymi i technologicznymi w zakładach na całym świecie, koniecznie przeczytaj cały artykuł!

Budowa sterownika PLC – podstawowe informacje

Jeśli wysoko zaawansowane technologie automatyzacyjne są dla Ciebie nowością, nie obawiaj się, że nasze wyjaśnienia będą zbyt skomplikowane. Nie tak trudno zrozumieć, co to sterowniki PLC i w jaki sposób działają. Wbrew pozorom budowa sterownika PLC jest prosta. Wystarczy zaledwie kilka elementów, aby stworzyć wydajny i elastyczny system sterowania. Oto one:

  • Jednostka centralna / Procesor (CPU), czyli mózg sterownika, który wykonuje zadania programowe. Oznacza to, że interpretuje instrukcje z programu użytkownika, przetwarza dane i wydaje polecenia. Procesor odpowiada za kontrolę wszystkich operacji w systemie PLC i odbiera informacje wejściowe oraz steruje wyjściami.
  • Pamięć programu. W pamięci sterownika zapisywany jest program użytkownika oraz różne dane operacyjne. Pamięć może być podzielona na sekcje, takie jak pamięć programu, pamięć danych i pamięć systemowa. Zawiera również tablice danych, liczniki, liczniki czasu, flagi itp.
  • Moduły wejścia i wyjścia. Sterownik PLC komunikuje się z otaczającym go światem za pomocą modułów wejść i wyjść. Wejścia cyfrowe i analogowe pozwalają odbierać sygnały z różnych czujników, natomiast wyjścia cyfrowe i analogowe służą do sterowania maszynami i urządzeniami. Wyróżnić można ponadto moduł wejść/wyjść impulsowych.
  • Zasilanie. Dostarcza energię niezbędną do pracy wszystkich komponentów sterownika.
  • Interfejsy komunikacyjne. Umożliwiają wymianę danych między sterownikiem a innymi systemami lub urządzeniami. Mogą to być porty szeregowe, Ethernet, modemy, karty sieciowe itp. Zapewniają komunikację z innymi urządzeniami (komputery PC, panele operatorskie, urządzenia sieciowe).

Sterowniki PLC – co znajdziesz w PG Systems?

Dzięki swojej wszechstronności, sterowniki PLC znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Zarządzają pracą maszyn, linii produkcyjnych lub systemów transportowych. Sterowniki są także wykorzystywane w sektorach takich jak energetyka, górnictwo, oczyszczalnie ścieków czy w automatyce budynkowej.

Nasz katalog produktów jest podzielony na kilka grup. Każda z nich przynależy do konkretnej serii programowalnych sterowników:

W poszczególnych podkategoriach lista elementów może różnić się od siebie. Jednak wiedząc, jaka jest budowa sterownika PLC, będziesz w stanie rozróżnić od siebie podzespoły. Oferta zawiera także płyty bazowe oraz elementy opcjonalne. To m.in. specjalistyczne kable połączeniowe, konwertery sygnałów oraz programy szkoleniowe.

Chcesz stawiać na automatyzację i wprawdzie wiesz już, co to sterowniki PLC, ale wciąż nie jesteś w stanie samodzielnie wybrać konkretnego produktu? Zdaj się na doświadczenie PG Systems! Chętnie udzielimy szczegółowych informacji. Prowadzimy też usługi serwisowe i przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa linii produkcyjnych, więc możesz liczyć na naszą kompleksową pomoc.