Aktualności

Co to jest falownik i do czego służy?

Oferowane przez PG Systems falowniki  Mitsubishi dostępne są w wielu konfiguracjach. Zawsze chętnie udzielamy szczegółowych informacji o produktach i służymy radą. Abyś mógł podjąć decyzję o zakupie, musisz wiedzieć, co to jest falownik. Dowiedz się zatem, do czego służy falownik, a z pewnością dobór odpowiedniego produktu okaże się dużo łatwiejszy.

Jak działa falownik? Krótkie przypomnienie

Bohaterem tego artykułu jest falownik. Co to jest? Takim mianem określa się urządzenie elektroniczne, które steruje prędkością obrotową silników elektrycznych. Jak działa falownik? Przemiennik częstotliwości w pierwszej fazie pracy przekształca napięcie zmienne na prąd stały. Następnie zmienia go na prąd zmienny, ale już z wyregulowaną częstotliwością i amplitudą. To sprawia, że znacznie łatwiej jest sprawować ścisłą kontrolę nad szybkością i momentem obrotowym silnika. 

Urządzenie jest używane m.in. w przemyśle do wdrażania automatyzacji. Pozwala w sposób efektywny i elastyczny zarządzać procesami produkcyjnymi. Falownik przyczynia się do oszczędności energii i zwiększa wydajność pracy maszyn. Ma też duży wpływ na przedłużenie okresu ich eksploatacji, ponieważ zmniejsza mechaniczne obciążenie.

Falowniki Mitsubishi – do czego służą w praktyce?

W ofercie PG Systems znajdują się m.in. falowniki Mitsubishi Electric, które są cenione za swoją niezawodność i solidność konstrukcji. Produkty można zintegrować z elementami systemów automatyki (sterowniki PLC, modemy, pulpity operatorskie HMI czy systemy rozproszone wejść i wyjść). Falowniki Mitsubishi spełniają podstawowe standardy, w tym m.in. CC-Link, Profibus, Modbus, Ethernet, DeviceNet, SSCNETIII, choć to tylko wybrane przykłady możliwości komunikacyjnych.

Dostępne są zarówno modele 1-fazowe falowników Mitsubishi Electric, jak i 3-fazowe egzemplarze. Każdy z nich został wyposażony w zaawansowane funkcje, które ułatwiają monitorowanie i sterowanie procesami. To sprawia, że falowniki mogą być stosowane w szerokim spektrum aplikacji przemysłowych. A w praktyce, do czego służy falownik? Może to być proste zastosowanie (napędzanie pomp, wentylatorów, sprężarek), ale przemienniki częstotliwości są w stanie obsługiwać także skomplikowane systemy sterowania maszynami.

Kupując falowniki Mitsubishi Electric w PG Systems, zapewniasz sobie nie tylko gwarancję efektywności, ale również długoterminowej stabilności działania. Producent oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Przetworniki umożliwiają budowanie efektywnych i niezawodnych systemów sterowania napędami i automatyzacji przemysłowej, wspierając tym samym rozwój i konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku.

Wybierz odpowiedni falownik w PG Systems

Zapoznaj się ze specyfikacją falowników, które oferujemy naszym klientom. W PG System znajdziesz kilkanaście różnych produktów, które usprawniają proces automatyzacji, w tym m.in.:

  • seria FR-F800 - Przetwornice częstotliwości dostosowane do zarządzania systemem wentylatorów i pomp. To najnowsza generacja falowników Mitsubishi. Wyróżnia ją zastosowanie rozwiązań wspierających oszczędzanie energii. W pełni kompatybilna z aplikacjami HVAC.
  • seria FR-A800 - Falownik z wbudowanym portem USB, dzięki któremu można programować i kopiować parametry. Posiada czytelny panel obsługi oraz funkcje sprzyjające optymalizacji poboru energii.
  • seria FR-CS80 - Sprawdź, co potrafi najmniejsza klasa kompaktowa na świecie. Ten inteligentny falownik z czytelnym panelem obsługi można zamontować na szynie DIN. Cechuje go wysoka wydajność i posiada funkcje ogólnego sterowania wektorem strumienia magnetycznego oraz opcję automatycznego dostrajania. FR-CS80 obsługuje typowe aplikacje (spinning, fontanna, maszyny do obróbki drewna, wentylatory i pompy oraz maszyny do przetwórstwa żywności).
  • seria FR-D700 - Wybierz klasyczne rozwiązanie sterowania napędem. Seria FR-D700 ma uproszczone okablowanie i osiąga większą wydajność w zakresie niskich prędkości. Przez wzgląd na łatwość obsługi to urządzenie polecamy do standardowego zastosowania (napędy podajników i przenośników, narzędzia obróbcze, napędy bram i drzwi). Co więcej, falownik aktywnie monitoruje bezpieczeństwo funkcjonalne i przy spadku obrotów wentylatora automatycznie włącza się alarm wstępny. FR-D700 jest w stanie działać bezawaryjnie nawet przez 10 lat.

Zobacz nasz katalog i wybierz jeden z produktów. Masz problem z doborem falownika? Skontaktuj się z ekspertami PG Systems, a na pewno wspólnie znajdziemy odpowiedni model.