Aktualności

Projektowanie systemów sterowania produkcją

Skuteczne projektowanie systemów sterowania to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego przemysłu, gdzie obserwujemy rosnącą złożoność procesów produkcyjnych. Wymaga ono uwzględnienia nie tylko aspektów technologicznych, ale też kwestii organizacyjnych. Odpowiednio wdrożone rozwiązania mogą przynieść znaczne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa, takie jak zwiększenie efektywności, redukcję kosztów czy poprawę konkurencyjności na rynku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinno wyglądać efektywne projektowanie systemów produkcyjnych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! 

Jak wygląda projektowanie systemów produkcyjnych krok po kroku?

Od czego zacząć? Projektowanie systemów sterowania warto rozpocząć od analizy procesów produkcyjnych. Ważne są szczegółowe dane na temat trwania poszczególnych etapów, zużycia materiałów, wydajności maszyn oraz wskaźników jakościowych. Umożliwiają ocenę rzeczywistych potrzeb oraz pozwalają obrać konkretne cele projektowe, w tym np. optymalizację wydajności, której powinno towarzyszyć monitorowanie procesów i reagowanie na zmienne warunki produkcyjne.

Kolejny krok to dobranie odpowiedniej technologii oraz stworzenie architektury systemu sterowania. Na tym etapie istotne jest uwzględnienie integracji różnych komponentów oraz urządzeń. Później następuje implementacja, podczas której jest ważne przeprowadzenie testów funkcjonalnych i integracyjnych. Dzięki temu mamy pewność, że system działa zgodnie z oczekiwaniami i spełnia wszystkie wymagania.

Ostatnim etapem jest wdrożenie, któremu towarzyszy odpowiednie zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami. Powinno obejmować naukę obsługi systemu, interpretację danych oraz podejmowanie odpowiednich działań w przypadku różnych scenariuszy i awarii. Właściwie przeprowadzone szkolenie pozwala efektywnie korzystać z nowych narzędzi, tym samym maksymalizując korzyści wynikające z ich zastosowania.

Nieodłącznym elementem projektowania systemów produkcyjnych, które znacznie ułatwiają ich wdrożenie, są wizualizacje HMI. To graficzne reprezentacje danych lub procesów, które są prezentowane w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Umożliwiają kontrolę oraz szybką interwencję, która jest czasem niezbędna nawet w przypadku wysoko zautomatyzowanych systemów. Ważne, aby zostały w niej wyróżnione elementy najistotniejsze dla późniejszych użytkowników. 

Projektowanie systemów sterowania z PG SYSTEMS SP. Z O.O.

Jak widzisz, projektowanie systemów produkcyjnych jest złożonym procesem. Ma ono jeden podstawowy cel - stworzenie warunków do wzrostu produktywności w Twoim przedsiębiorstwie. Umożliwia skuteczną optymalizację procesów produkcyjnych. Eliminuje zbędne czynności, tym samym minimalizując straty czasu oraz poprawiając wydajność operacyjną. W rezultacie może przyczynić się to do wzrostu wyników produkcyjnych czy zysków.

W PG SYSTEMS SP. Z O.O. przeprowadzimy Cię przez cały proces wdrażania systemu produkcyjnego. Zajmiemy się automatyzacją maszyn czy konkretnymi usprawnieniami procesów produkcyjno-wytwórczych. Ponadto znajdziesz u nas w ofercie podzespoły Automatyki Przemysłowej Mitsubishi Electric. W naszym asortymencie obecne są m.in. sterowniki PLC (np: serie iQ-F, iQ-R), panele HMI (seria GOT2000), przetwornice częstotliwości (od ekonomicznej rodziny FR-CS80, FR-D700 po zaawansowane rozwiązania jakie oferuje seria FR-A800; FR-E800 i FR-F800, serwonapędy MR-J4, MR-J5 , czy systemy sieciowe w tym CC-Link.

To jednak nie wszystko. Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo, dlatego przeprowadzamy audyty linii produkcyjnych oraz pomagamy projektować stanowiska pracy, urządzenia i maszyny zgodne z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej i przepisami BHP. Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów i miej pewność, że zastosowane w Twoich maszynach i liniach produkcyjnych  rozwiązania spełniają wszystkie aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące Bezpieczeństwa Maszyn.